Tüntetéshullám söpört végig Kínán, miután a Kommunista Párt eszement lezáráspolitikájának következtében tíz ember égett bent egy házban. A kezdetben lokális tüntetés pillanatok alatt országossá nőtte ki magát, amire a Tienanmen tér óta nem volt példa.
A kommunista rezsim hosszú ideje példát mutat a világnak, hogyan is néz ki a Covid-diktatúra. Országszerte a mai napig rendkívül szigorú intézkedésen vannak érvényben, a köztereken kötelező a maszkviselés, a híreket pedig erősen cenzúrázzák. Példának okáéért a vb-közvetítésekről kivágták a szurkolókat, így a kínaiak nem láthatják, hogy a világ más területein már egyáltalán nem kell maszkot viselni.
A lakosok sokáig tűrték a kormány „zéró tolerancia” politikáját, mely egész városok sőt, tartományok lezárásával járt együtt. Elfogadták a mozgáskövető applikációk alkalmazását, a folyamatos, tömeges tesztelést, a kontaktkutatást, amíg elhitték, a vírus tényleg olyan veszélyes, mint ahogyan mondják, és az intézkedések szükségesek.
A rendelkezések nem csak embereket nyomorítottak meg, de nagyon sok kisvállalkozást, üzletet, éttermet tettek tönkre, ezzel is súlyosbítva a kínai gazdaság helyzetét. A munkanélküliség rekordszintre, 20 százalékosra nőtt a fiatalok körében, a vállalatok profitja csökken, a gazdasági növekedés pedig egyre jobban elmarad a tervektől. A múlt héten a világ iPhone-jainak több mint felét gyártó kantoni Foxconn-gyárban munkások ezrei csaptak össze a rohamrendőrökkel és emeltek barikádokat. A szélsőliberális médiumok szerint a „rosszul kivitelezett karanténszabályok” és a „ki nem fizetett Covid-bónuszok” miatt. Más forrásokból úgy értesültünk, a „rosszul kivitelezett karanténszabályok” azt jelentik:
a dolgozókat szabályosan bezártak a gyárba. Munka után nem mehettek haza, ott kellett enniük, aludniuk, nem léphettek kapcsolatba a „kerítésen túliakkal”, teljesen elzárva kellett élniük a túlvilágtól.
Ezt jelentik a lezáráspárti liberális média szavajárásában a „rosszul kivitelezett karanténszabályok”.
Egyszer betelik a pohár
Akármennyire is normakövető az ázsiai társadalom, ha túl sokáig feszítik, a húr egyszer elpattan. Erre múlthét pénteken került sor a nyugat-kínai Hszincsiang tartomány fővárosában, Ürümcsiben, mikor egy 15 emeletes lakóházban tűz ütött ki.
Tíz ember meghalt, mivel a szigorú Covid-korlátozások miatt nem tudtak a zárt ajtókon keresztül elmenekülni. Állítólag a tűzoltók munkáját is akadályozták a Covid miatti intézkedések,
bár ők később azt mondták, a rossz helyen parkoló autók miatt nem jutottak el időben az épülethez. Ez is lehet egy lehetséges ok, ám azt se feledjük el, Kínában a kormány politikáját bírálni, vagy emberek haláláért felelőssé tenni nem csak az állásunk elvesztésével jár.
A több mint három hónapja vesztegzár alatt álló város utcáit a BBC szerint nem sokkal később a Covid-korlátozások feloldását követelő tömeg lepte el, akik egy sorompón is áttörtek.
Futótűzként terjedő tüntetések
A kínai cenzorok, becsületükre legyen mondva, legalább olyan alapossággal dolgoznak, mint (más esetekben fellépő) nyugati kollégáik, és minden erejükkel igyekeztek tiltani és törölni minden képet és felvételt, amelyet a közösségi oldalakon a tüntetésekről megosztottak. Ám így sem tudták meggátolni a tüntetések terjedését. Hétvégén már számos más városban, köztük Pekingben és Sanghajban is megmozdulásokra került sor. Volt, ahol a tüntetők a rendőrökkel is összecsaptak.
Rendszerellenes tüntetéssé vált
A tüntetők kezdetben csak a korlátozások feloldását követelték, ám később az események drasztikus fordulatot vettek, mikor valaki a tömegből Hszi Csing-ping távozását kezdte követelni, amit a demonstrálók átvettek. Ez azért is példátlan, mert korábban bármilyen elégedettlenség robbant ki Kínában, az általános vélekedés mindig az volt, hogy helyi szinten rontottak el valamit, és a felsővezetés majd korrigálja, mert „látják a gondokat”. Múlthét hétvégéig elképzelhetetlennek számított, hogy egy dühös tömeg a Kínai Kommunsta Párt (CCP) és a pártelnök, Kína teljhatalmú urának távozását követelje.
Elegük van a cenzúrából
A demonstrálók országszerte üres fehér papírokat tartanak a magasba, melyekkel a Kommunista Párt által alkalmazott szigorú cenzúrára utalnak. 2020 elején a hongkongi kormányellenes tüntetők is hasonlóképpen tettek a politikai megmozdulásokat betiltó nemzetbiztonsági törvény bevezetése után.
Jöhet a megfélemlítés
A New York Times értesülései szerint a kommunista rezsim a megfélemlítés és megfigyelés eszközeivel kívánja elfojtani a demonstrációkat. A tüntetések tervezett helyszíneit rendőrök lepték el, sok esetben pedig
a hatóságok személyesen is felkeresték azokat, akik arra készültek, hogy elmennek valamelyik tüntetésre.
Figyelmeztették őket, amire készülnek, az illegális. Voltak olyanok is, akiket rögtön bevittek kihallgatásra. Embereket állítottak meg az utcán, akiktől elvették a telefonjukat, alaposan átvizsgálták azokat, majd töröltek minden felvételt, ami a tüntetésekről készült.
Akadt olyan egyetemváros, ahol előrehozták a téliszünetet, és ingyen vonatjegyet vagy repülőjegyet ajánlottak fel azoknak, akik most azonnal hazamennek.
Kínai források szerint a rendőrök még újságírókat is megtámadnak, vagy kiutasítanak annak érdekében, hogy gátat szabjanak a hírek terjedésének.
A Tienanmen téri vérengzés óta nem volt ilyen
A kommunsta pártelit a Tienanmen téri „események” óta mindent bevet annak érdekében, hogy a tüntetéseket már lokális szinten elnyomja, mielőtt azok tartományi, vagy országos méreteket öltenének. Ebben nagy segítségükre van a rendőri brutalitás, a megfélemlítés, valamint a horribilis összegekből kiépített és fenntartott megfigyelőállam, ami a legmodernebb mesterséges intelligencia segítségével monitorozza a polgárok minden lépését. A rezsim paranoiája ugyanis határtalan, se pénzt se erőforrást nem sajnál hatalma megőrzése érdekében.
Magyar Jelen – szmo.hu
A Twitter– és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!