A napirend előtti felszólalások után az interpellációkhoz érkezett az országgyűlési munka. Ez amolyan felhozó mérkőzésnek számít például az azonnali kérdésekhez, vagy egy-egy vezérszónoki felszólaláshoz képest, de ugyanúgy, ahogyan labdarúgásban az Európa Ligában, itt is fordulhat elő olyan jelentős csörte, amely politikai, vagy épp szakmai szempontból bír olyan jelentőséggel, mint egy Bajnokok Ligájában rendezett meccs.
A fentiekre teljesen illik Szabadi István „Mikor vállalják a felelősséget az elhibázott gazdaságpolitikájukért?” címmel elmondott interpellációja, amelyet Varga Mihály pénzügyminiszterhez nyújtott be.
„A balliberális kormányokhoz hasonlóan az Önök gazdaságpolitikája 12 év elteltével is abból áll, hogy ingyen pénzt és adókedvezményeket adnak multinacionális vállalatoknak, hogy Hazánkba hozzák beruházásaikat. Ez a gazdasági modell önálló nemzetgazdaság építése helyett évről évre a politikai túlélésről szól, rövid távon elmondhatják, mennyivel nőtt a GDP és hány új munkahely jött létre, hosszú távon azonban gazdasági függőségbe taszítják az országot” – kezdte felszólalását Szabadi István.
„A magyar adófizetőknek sokba került, hogy multik összeszerelő műhelye lettünk. A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb adatai alapján 2004. júniusa és 2023. januárja között 433 multicég 8.171 milliárd Ft összegű beruházáshoz 1.053 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült. Cserébe összesen 94 ezer új munkahely létrehozására és fenntartására vállaltak kötelezettséget, sőt 2020 óta már új munkahelyet sem kell minden esetben ígérnie a támogatott nagyvállalatnak, elég a beruházást megvalósítania” – vázolta a számokat a Bács-Kiskun vármegyei politikus.
„Miniszterelnök úr 2022. november 2-i parlamenti felszólalásában ettől nagyságrendileg több, 1 millió új munkahely létrehozásáról beszélt, ahol idézem: „magyar emberek tíz- és százezrei kereshetik meg a kenyerüket”, illetve annyi vendégmunkás számára adnak ki engedélyt, ahány betöltetlen álláshely van Magyarországon. Az Önök munkaalapú társadalmába tehát belefér, ha a hiányzó munkaerőt a fejlődő országokból importálják.
Büszkék arra, hogy a magyar gazdaság 2021-ben 7,1%-kal, 2022-ben 4,6%-kal nőtt. A GDP növekedésébe azonban a külföldi vendégmunkásokat és multik által külföldre kiszivattyúzott profitot is beleszámítják. A külföldi nagyvállalatok ugyanis a támogatási szerződés megkötése után 2004 és 2021 között összesen 13.700 milliárd Ft profitot vittek haza az anyaországba, ami a magyar gazdaság fejlődéséhez aligha járult hozzá.
A kormányzati kommunikáció azt már nem hangsúlyozza, hogy 2021-ben a rekordmértékű GDP növekedés ellenére a bruttó nemzeti jövedelem, vagyis a GNI aránya a GDP-hez képest csökkent, ami azt jelenti, hogy nőtt a jövedelemkiáramlás az országból, kevesebb volt a gazdaság fejlődésére fordítható, itthon maradó új hozzáadott érték.
Kérem Tisztelt Miniszter Úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt 12 év elhibázott
gazdaságpolitikájáért mikor vállalják a politikai felelősséget, mikor látják be végre, hogy nem a következő évi GDP-ben, hanem abban kellene gondolkodniuk, hogy hosszú távon fejlődési pályára tereljék az országot és a hazai mezőgazdaságra, élelmiszeriparra, KKV-szektorra és a magyar emberek tudására épülő önálló nemzetgazdaságot építsenek?” – zárta interpellációját a képviselő.
A KDNP-s politikus válasza: Gyurcsány és a baloldal
A válaszadás a korábban még sportriporterként dolgozó Menczer Tamásra, a KDNP politikusára jutott, aki azt fejtette ki, hogy szerinte az aggályos, hogy a Mi Hazánk egyszerre akar munkahelyteremtést és egyszerre akarja megakadályozni a kínai gyár működését. Az államtitkár még azt is elmondta, hogy természetesen ők nem tudnak felelősséget vállani a balliberális kormányok gazdaságpolitikája miatt, de a legérdekesebb rész itt következik, ugyanis
Menczer ezen a ponton azt javasolta a Mi Hazánknak, hogy ne kezdjenek el gyurcsányosodni, mert akkor nagyon rosszul fognak járni
és oda jutnak, mint Jakab Péter.
A dolog pikantériája, hogy ugyanezen az ülésen Menczer KDNP-s frakciótársa, Rétvári Bence a Magyar Gárdát (Gyurcsány Ferenc és Vadai Ágnes álláspontjával megegyezően) terrorszervezetnek minősítette.
A Mi Hazánk politikusa a viszonválaszban leszögezte, hogy a pártja szerint a külföldi akkumulátorgyárak megakadályozása és a munkahelyteremtés nem zárják ki egymást, mert magyar munkahelyeket is lehetne teremteni. Szabadi István a választ nem fogadta el, de a Fidesz képviselői igennel szavaztak.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!