A bármikor határra vezényelhető rendőrök napidíja siralmasan alacsony. A fuvarozók kiküldetési díja például egy új rendelet értelmében közel harmincszor magasabb, mint a határokat védő rendőröké.
Hiába a határvadász kampány és képzés, az illegális behatolók ellen hivatásos rendőri védelem is szükséges, amit a szerv belföldi kiküldetéssel old meg. Amellett, hogy ezeknek a szakembereknek hetekre távol kell lenniük a családjuktól, anyagi megbecsülésük is igen alacsony. Nézzük pontosan:
A határra vezényelt állomány napidíját a 2015. évi XLII. törvény a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról című jogszabály 167. § állapítja meg a következők szerint:
„A hivatásos állomány tagja a belföldi szolgálati kiküldetése esetén a rendvédelmi illetményalap 1 munkanapra eső összegének 25 százalékában megállapított napidíjra jogosult.”
Levezetve:
- rendvédelmi illetményalap: 38.650 forint
- a jogszabály alapján 21 munkanappal kell számolni
- tehát ez napi 1.840 forint, ennek vesszük a 25 százalékát
- ami 460 forint bruttó
Amiből a rendőr nettó 303 forintot kap meg, melyet a jogszabály nagylelkűen 10 forintra kerekít fel, tehát ez napi nettó 310 forint kiküldetési díjat jelent.
A külföldi szolgálatteljesítés napidíj összege sem kecsegtetőbb: „a hivatásos állomány azon tagját, akinek külföldi szolgálatteljesítési helyet határoztak meg vagy a változó szolgálatteljesítési helyek között külföldi szolgálatteljesítési hely is szerepel – ide nem értve a külföldre vezényelteket -, a napi szolgálatteljesítés külföldi szolgálati helyen történő teljesítése esetén naponta a belföldi napidíj 50 százalékának megfelelő mértékű külföldi szolgálati helyi napidíj illeti meg, ha a külföldi szolgálatteljesítés időtartama a napi négy órát eléri.”
Ehhez képest a Gazdaságfejlesztési Minisztérium a fuvarosok számára új adómentesen adható napidíjat állapított meg külföldre és belföldre egyaránt, ami alapján egy szállító számára
külföldi kiküldetés esetén 85 euró, belföldön kilencezer forint adható, tehát közel harmincszor magasabb összeget kaphatnak a hivatásos fuvarozók, mint a határvédő rendőrök.
„Hangsúlyozzuk: a gond nem azzal van, hogy a többiek mennyit keresnek, hanem azzal, hogy elvárják tőlünk, hogy a családjainktól távol veszélyeztessük a saját életünket és védjük az ország határait, miközben napi 310 forintból kellene megoldanunk mondjuk az étkezést.” – nyilatkozta portálunknak egy neve elhallgatását kérő hivatásos rendőr.
Az ORFK adatai alapján, 2022 január eleje és november 15. között 240 esetben érte támadás a magyar–szerb határszakaszon dolgozó rendőröket és katonákat – 233 esetben pedig rendőr volt a célpont, akik közül 11 fő meg is sérült, május közepén pedig illegális migránsok betonvassal nyársaltak fel egy rendőrautó Ásotthalom térségében.
A Mi Hazánk tiltakozik a rendőri állomány kizsákmányolása ellen és követeli, hogy
emeljék meg a napidíj mértékét a tízszeresére, s tegyék inflációkövetővé azt.
Lantos János, a párt munkaügyi kabinetjének elnöke kifejtette, ez az ügy is rámutat arra, a kormány hosszú évek óta felháborító módon bánik a rendvédelemben dolgozókkal. Emlékeztetett arra is, a legutóbbi költségvetésben például milliárdokkal kevesebb jutott a rendvédelemre. Mint mondta, nem csoda, hogy hatalmas létszámhiánnyal küzd a rendőrség is, ennek oka a gyenge fizetés, illetve az is, a korkedvezményes nyugdíj elvételével megszűnt vonzó életpályamodellnek lenni a rendőri hivatás.
Pedig rend és közbiztonság nélkül nem képzelhető el egy ország működése, ma ez sajnos súlyos hiányosságokat szenved.
Novák Előd pedig Pintér Sándorhoz fordult a témában: a Mi Hazánk alelnöke írásbeli kérdésében arra vár választ a belügyminisztertől, hogy a rendvédelmi dolgozók napi étkezési díja miért nem éri el az 500 forintot sem évtizedek óta. Novák hangsúlyozta: a számítási metodika alapját képező rendvédelmi illetményalap 38.650 Ft, 2008-óta egy forinttal sem emelkedett, majd feltette a kérdést Pintér Sándornak: az étkezési napidíj 310 forintja a belügyminiszter szerint mire lehet? „Talán két kiflire meg 10 dkg párizsira.” – zárta írásbeli kérdését a párt alelnöke. Pintér Sándornak legkésőbb június 6-ig kell válaszolnia a feltett kérdésekre.
Kiemelt kép: A kék sisakos megmondja Facebook-oldal
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!