Európa egy „kettős válság” hatásaival néz szembe, de a régió elkerülheti a recessziót – mondta Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős biztosa a CNBC-nek.
„Úgy gondolom, hogy a kettős válság hatásaival nézünk szembe” – mondta Gentiloni, utalva az Ukrajna elleni teljes körű orosz invázió geopolitikai hatásaira és az azt követő, az európai kontinenst érő gazdasági csapásra.
„Geopolitikai szempontból a válság természetesen az Egyesült Államokra és az egész világra is hatással volt, de gazdasági szempontból komolyan érintette Európát és különösen Németországot” – mondta.
Oroszország tavaly februári ukrajnai inváziója komoly félelmeket váltott ki Európában, hogy a régió jelentős gazdasági lassulásba kezd.
A régió azonban azóta képes volt biztosítani az alternatív energiaellátást, amely addig elsősorban Oroszországból érkezett, és egyes kormányok enyhítést tudtak nyújtani a magas energiaköltségekkel küzdő fogyasztóknak.
Az euróövezet a Nemzetközi Valutaalap szerint 2022-ben 3,5%-os növekedést ért el. Az intézmény az idei évre 0,8%-os, 2024-re pedig 1,4%-os növekedést vár az eurózónában.
„Kiváló 2022-es évünk volt, nagyobb növekedést értünk el, mint az Egyesült Államok és Kína”
– mondta Gentiloni a CNBC-nek az Ambrosetti Forumon.
Az Európai Bizottság, az EU végrehajtó szerve szeptember 11-én új gazdasági előrejelzéseket tesz közzé az egész régióra vonatkozóan.
A közelmúltbeli gazdasági adatok azonban a lassulással kapcsolatos aggodalmakra adtak okot. Augusztusban például az európai üzleti aktivitás 2020 novembere óta a legalacsonyabb szintre csökkent.
Az infláció az elmúlt hónapokban mérséklődött, a legfrissebb adatok szerint augusztusban az előző hónaphoz képest stabilan 5,3%-os volt az infláció. Bár alacsonyabb, mint az év elején, még mindig jóval az Európai Központi Bank 2%-os célkitűzése felett van.
Kiemelt kép: Pietro Naj-Oleari
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!