Az Egyesült Államok befagyasztja a segítségnyújtást Dél-Afrika számára – erről írt alá elnöki rendeletet Donald Trump pénteken, többi között diszkriminációval vádolva a dél-afrikai kormányt. Az amerikai lépés arra a dél-afrikai törvényre hivatkozik, amely földek lefoglalását is lehetővé teszi az „apartheid-jóvátétel” jegyében – adta hírül az MTI.
Igaz, hogy már több mint 20 éve felszámolták az apartheid rendszert, de ha mások több generációra visszamenőleg is követelhetnek kártérítést egy közel egy évszázada történt (vagy nem történt) esemény miatt, akkor miért épp az afrikaiaknak ne lehetne?
Fehér- és Amerika-ellenes
Donald Trump amerikai elnököt az érvelés nem hatotta meg. A tulajdonában lévő Truth Social közösségi portálon már korábban kijelentette, hogy „Dél-Afrika földeket koboz el, és NAGYON ROSSZUL bánik egyes embercsoportokkal (…), következésképpen Washington leállítja az országnak szánt jövőbeli finanszírozást”, és további intézkedéseket is kilátásba helyezett Pretoria ellen.
A dél-afrikai születésű Elon Musknak aligha kell bemutatni, mi zajlik hazájában. Ő az X közösségi portálon azzal vádolta meg származási országát, hogy nyíltan rasszista törvényeket hozott a tulajdonról.
Szerdán Marco Rubio amerikai külügyminiszter jelentette be, hogy nem utazik Johannesburgba a G20 külügyminiszteri értekezletére február 20–21-én, mert Dél-Afrika „Amerika-ellenes”.
Nem kap pénzt a fehérellenes vezetés
A Fehér Ház álláspontja szerint a jogszabály az afrikai országban élő fehér kisebbség elleni hátrányos megkülönböztetésre alkalmas.
Addig, amíg Dél-Afrika folytatja a világ színterén rossz szereplők támogatását, és lehetővé tesz erőszakos támadásokat ártatlan, kisebbségben élő mezőgazdasági termelőkkel szemben, addig az Egyesült Államok leállítja a segélyeket és egyéb segítségnyújtást az ország számára
– olvasható az amerikai elnöki hivatal közleményében.
A Donald Trump által aláírt elnöki rendelet utalást tartalmaz arra is, hogy Dél-Afrika szerepet játszott az Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon népirtásról felhozott vádak megfogalmazásában, amit az Egyesült Államok szintén kifogásol. Az amerikai elnök már korábban kilátásba helyezte a Dél-Afrika elleni lépéseket. Egyfelől érdekes egyébként, hogy éppen Dél-Afrika kifogásolja, ha valaki népirtást követ el. Másfelől Trump is erős kettős mércével mér, hiszen, mint mindig, most is igen pártfogó és „elnéző” Izraellel szemben.
Fotó: Reuters
Az X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!