Miközben az óriáscégek hatalmas felületeiken propagálják környezettudatosságuk, és a média is az újrahasznosítás fontosságát szajkózza, addig a valóságban a műanyagok alig 8,7 százalékát hasznosítják újra. A műanyagtermelés viszont soha nem látott mértékben folyik. Ezek jórésze rövidesen a szemétben végzi. A Plastic Waste Makers nevű szervezet utánajárt, pontosan melyik cégek állnak az évi 130 millió tonna műanyagszemét előállítása mögött – derül ki a Guardian cikkéből.
A jelentésből kiderül, a világ műanyagtermelésének több mint feléért (55%) mindössze 20 vállalat felelős. Ezek jelentős része ráadásul egyszerhasználatos, újrahasznosíthatatlan műanyag, amely az óceánban, jobb esetben szeméttelepen végzi, esetleg elégetik – nem ritkán borzalmas légszennyezettséget okozva ezzel.
A jelentés szerint a műanyag eszközök és csomagolóanyagok legnagyabb részét olajcégek és vegyipari vállalatok állítják elő. A kutatás azért újszerű, mert a műanyag előállítóinak kilétét fedi fel, ami más megvilágításba helyezi a globális problémát ahhoz az évtizedeken keresztül hangoztatott narratívához képest, miszerint a szennyezés felelőse a „felelőtlen” fogyasztó, aki eldobálja a szemetet. Ez részben helytálló, de azért azt se felejtsük el, hogy a hulladék vizeinkbe engedése nem elsősorban a cégek hibája, de még csak nem is kizárólag román és ukrán szokás. Az óceánok műanyagszennyezettségéért első sorban afrikai és dél-ázsiai országok felelősek.
Ettől függetlenül a profitot hajszoló cégek felelőssége vitathatatlan.
A legnagyobb egyszerhasználatos műanyagtermelő a John D. Rockefeller által alapított ExxonMobil, amely évi 5,9 millió tonna műanyagot állít elő.
A világ legnagyobb vegyipari cége, a Dow 5,5 millió tonna eldobható műanyagot állít elő;
az amerikai cég után egy kínai vállalat jön, a Sinopec, 5,3 millió tonnával.
A listán 11 ázsiai, 4 európai, 3 észak-amerikai és egy-egy latin-amerikai és közel-keleti cég található. A mindössze 20 vállalt éves szinten 130 millió tonna egyszerhasználatos, eldobható műanyagot állított elő 2019-ben. A műanyagot egyébként szinte kizárólag fosszilis anyagokból készítik, így előállításuk a bolygónk állapotának romlásához is hozzájárul.
A X- és Telegram-csatornáinkra feliratkozva egyetlen hírről sem maradsz le!